Žilinský samosprávny kraj
SlovenskyEnglish

Anketa
VYUŽITIE PERMANENTKY NA HRADE STREČNO.

Využili by ste permanentku na sezónne podujatia na hrade Strečno?

>>áno, uvítal by som takúto možnosť
39% 
>>nie, nenavštevujem podujatia na hrade pravidelne
32% 

>>Spravodajstvo


Virtuálne prehliadkyStrečnoČičmany  Budatín  Terchová  Bytča  Drotárstvo

Strečno


Hrad Strečno

 

Otváracie hodiny

 

otvorené:

apríl - september: Po - Ne 9:00 - 18:00, posledný vstup 17:15

október: Po - Ne 9:00 - 16:00, posledný vstup 15:15
marec a november: So - Ne, 11:00 - 16:00, posledný vstup 15:15, prehliadka s lektorom, v prípade zlých poveternostných pomienok bude hrad uzavretý.
december, január, február: len pre skupiny nad 20 osôb dohodou
 

Vstupné

 

vstupné na prehliadku hradu a expozícií

dospelí 3 €,

študenti, dôchodcovia, ZŤP 2 €,

deti do 6 r. zadarmo, 
rodinné vstupné (2 dospelí + dve deti nad 6 rokov) 8


vstupné na podujatia:
dospelí 4 €,

študenti, dôchodcovia, ZŤP 2,60 €,

deti do 6 r. zadarmo,

rodinné vstupné (2 dospelí + dve deti nad 6 rokov) 10,60 €
poplatok za foto a video 1 €
                               

poskytujeme skupinové zľavy,
pedagogický dozor, vedúci zájazdov a sprievodcovia CR zadarmo,

akceptujeme kultúrne poukazy a rodinné pasy

 


Program

 

STÁLE EXPOZÍCIE:

Odkrytá minulosť - archeológia

Žofia Bosniaková - hradná kaplnka

Kováčska dielňa

PODUJATIA A VÝSTAVY:

 

Valentínske rande na hrade Strečno
Dátum: 14. 2. 2011

 

Hrad Strečno v minulosti a dnes

Už takmer 700 rokov sa nad obcou Strečno a riekou Váh ako demonštrácia moci a ochrany týči stredoveký hrad. Vďaka archeologickým nálezom môžeme s istotou povedať, že hradné bralo bolo osídlené už v praveku – v dobe železnej a aj neskôr, v dobe slovanskej, kedy tu stála pravdepodobne najstaršia drevená pevnosť. Stredoveký kamenný hrad vznikol v prvej polovici 14. storočia. Ako kráľovský hrad a neskôr ako majetok šľachty existoval až do konca 17. storočia, kedy ho kráľ Leopold I. rozkázal zbúrať.

Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov, z ktorých treba spomenúť aspoň Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov.

Hrad vznikol pôvodne ako strážny objekt pri brode cez Váh, kde sa už od začiatku 14. storočia vyberalo mýto a postupne narástol do rozmerov 165x61 m. Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, 4 brány – urobili z neho najlepšie opevnený hrad na Strednom Považí.

Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila je bezpochyby Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 35-ročná v roku 1644. Keď po 45-tich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. To je jeden z hlavných dôvodov procesu blahorečenia, ktorý v súčasnosti o jej osobe prebieha. Dnes je jej telo uložené v kostole v blízkej obci Teplička nad Váhom. V krypte hradu Strečno je od roku 2007 umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie. Táto tvorí súčasť stálej expozície inštalovanej v kaplnke.

V roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je sprístupnený od roku 1992.

So začiatkom sezóny 2008 sa na hrade pre návštevníkov otvorila nová stála archeologická expozícia Odhalená minulosť. Venovaná je dejinám Žiliny a jej širšieho okolia od doby kamennej až po novovek. Zároveň sa každoročne na hrade koná celý rad výstav pod názvom Umenie na hrade, ktoré sú venované rôznym druhom umenia. V letných mesiacoch sú súčasťou programu predstavenia s vystúpeniami rytierov, sokoliarov i s ukážkami starých remesiel. Obľúbené sú aj nočné prehliadky na hrade, podujatia k Medzinárodnému dňu detí, hradná škola pre deti s výukou historických remeselníckych zručností, stretnutia kováčov pod názvom „Kutie“, beh do hradných schodov. Vyvrcholením bývajú augustové Hradné hry Žofie Bosniakovej.

Program, ktorý pre svojich návštevníkov na hrade Strečno pripravilo Považské múzeum v Žiline poteší návštevníkov každého veku. Srdečne vás pozývame na prehliadku hradu a jeho podujatí.


Ako sa ku nám môžete dostať? - MAPA NA GOOGLE MAPS